Partija Gods kalpot mūsu Latvijai
LV RU
Partija Gods kalpot mūsu Latvijai

2017-04-13

Ķekavas novadā beidzot laiks pārmaiņām


Agnese Geduševa un Gatis Līcis uzskata, ka šobrīd Ķekavas novada pārvaldība tiek īstenota neatbilstoši mūsdienu vajadzībām. Agnese un Gatis ir partijas “Gods kalpot mūsu Latvijai” Ķekavas nodaļas kandidāti pašvaldību vēlēšanās, un viņi abi cer, ka drīzumā esošā sistēma mainīsies, lai novadnieku ikdiena uzlabotos. 

“Gods kalpot mūsu Latvijai” ir nesen izveidota partija, kas iepriekš nav piedalījusies pašvaldību vēlēšanās. Kādēļ esat nolēmuši iesaistīties politikā?

 

Agnese: Pašlaik novads netiek pārvaldīts mūsdienīgi. Nav pieņemami, ka pašvaldības pārstāvju galvenais mērķis ir gūt personīgo labumu un uzturēt esošo sistēmu. Mūsu novadā izsaimniekošana novērojama daudz spilgtāk nekā citur. No sākuma to secinājām vēl kā vienkārši iedzīvotāji, kuriem nebija nekādas intereses un vajadzības doties politikā.

 

Gatis: Es neesmu jauns cilvēks Ķekavas sabiedriskajā dzīvē. 2011. gadā mēs izveidojām biedrību, lai risinātu dažādas ķekaviešu problēmas. Diemžēl neveicās pārāk labi. Man piedāvāja kandidēt 2013. gada vēlēšanās, bet es teicu, ka man to nevajag, un nepiedalījos. Pēc vēlēšanām novadā mainījās vara un es turpināju savu darbu jau ar jaunajiem deputātiem, taču mūsu saskarsmē nekas nav mainījies uz pozitīvo pusi. Tas liek pašam iesaistīties politikā.

 

Agnese: Mūsu komanda “Gods kalpot mūsu Latvijai” Ķekavas nodaļā visi ir jauni novadnieki, dažādu jomu speciālisti - pārsvarā uzņēmēji un juristi bez iepriekšējas politiskas pieredzes. To uzskatām par vienu no savām spēcīgajām pusēm, jo mēs esam darītāji, nevis tukši runātāji. Tā kā profesionālajā sfērā jau esam daudz sasnieguši, deputātu krēsli mums nav pašmērķis. Tā ir iespēja ieviest pārmaiņas Ķekavas novada dzīvē.

 

Kāda ir situācija pašreizējā novada vadībā?

 

Agnese: Pašlaik situācija ir tāda, ka esošā novada vadība iedzīvotājus neuzklausa un uztver kā traucēkli darbā. Analizējot vairāku sasaukumu darbību, var redzēt, ka nodokļu maksātāju nauda pārsvarā aiziet domnieku vēlmju un vajadzību apmierināšanai, lai gan vajadzētu būt tieši pretēji - pašvaldības darbiniekiem ir jāstrādā iedzīvotāju vajadzību īstenošanai. Ķekavas novads ir turīgs, taču nejūtam, kā novada attīstībā tiek izmantoti samaksātie nodokļi.

 

Gatis: Man ir liela pieredze saskarsmē ar mūsu pašvaldību. Esmu iztērējis milzīgus laika un finanšu resursus, mēģinot risināt novada problēmas, taču diemžēl nesekmīgi. Ir sajūta, ka pašvaldība vispār nav vērsta uz iedzīvotājiem un vietējiem uzņēmējiem, un to ir nepieciešams mainīt - pašvaldībai ir jāstrādā iedzīvotāju labā

Agnese Geduševa

Attēlā: Agnese Geduševa

 

Vai ir runa par kādām konkrētām problēmām? Bieži nākas dzirdēt - dome nestrādā kvalitatīvi, notiek izsaimniekošana, bet konkrētu piemēru nav.

 

Gatis: Ķekavā diemžēl ir ļoti konkrētas problēmas, par kurām varu plaši stāstīt. Piemēram, mūsu ciematam bija piešķirti 300 tūkstoši eiro Eiropas Savienības fondu līdzekļu ūdensvada izbūvei. Tos neizdevās iegūt, jo viens deputāts neparakstīja dokumentu, lai atļautu vadu vilkt pāri savam īpašumam - viņš gribēja vilkt šo vadu pats, lai vēlāk gūtu privātu labumu, pārdodot mūsu ciematam ūdeni. Viņš bija sācis ūdensvadu vilkt nelegāli, bet iejaucās policija, kas apturēja nelegālo būvniecību. Pēc tam KNAB viņu sodīja, taču līdzekļus novads tā arī neieguva.

 

Agnese: Jā, struktūrfondi tiek izmantoti ļoti vāji. Situācija Eiropā nozīmē, ka nākamie četri gadi ir pēdējā iespēja iegūt fondu finansējumu. Ķekavas novads Eiropas līdzfinansējumu ir izmantojis mazāk nekā ļoti liela daļa pašvaldību. Ja mēs paši neizmantosim šīs iespējas, tad turpināsim dzīvot kā līdz šim, brauksim pa bedrainām ielām, iesim pa tumšām ietvēm, bērnus vedīsim mācīties uz Rīgu, nevis atjaunosim skolas novadā.

 

Gatis: Pieredze ar pašvaldību man ļāva secināt, ka jautājumi nav atrisināmi ne tikai mūsu ciematā - tā ir diezgan plaša problēma visā novadā. Tomēr tiesvedības pašvaldību nebaida, viņiem ir augsta līmeņa advokāti. Protams, iedzīvotāji nespēj cīnīties ar advokātu, kura stundas likme ir pie simts eiro. Šādi advokāti tiek apmaksāti no iedzīvotāju nodokļiem, lai cīnītos pret pašiem novadniekiem. Tāpēc domi nebaida tiesas vai policija, vai KNAB. Vienīgais, no kā viņi baidās, ir vēlētājs. Viņus sodīt var tikai vēlētājs.

 

Visas partijas sākotnēji bijušas jaunas, bet, nonākot pie varas, nekas nemainās. Kāpēc jūs esat pārliecināti, ka šīs problēmas izdosies atrisināt, it sevišķi ņemot vērā, ka jūsu komandai nav iepriekšējais politiskas pieredzes?

 

Agnese: Esam diezgan daudz dzirdējuši pārmetumus par to, ka trūkst pieredzes. Taču, ja mēs paskatāmies uz kopējo situāciju ne tikai novadā, bet valstī un vispār Eiropas līmenī, tad, ja mēs gribam pārmaiņas, reālas pārmaiņas, kur tiek praktizēta mūsdienīga pārvaldība, ir jāmainās cilvēkiem. Mēs neticam, ka esošie deputāti pēc vēlēšanām pēkšņi mainīsies. Pie varas esošie ir tik dziļi iestiguši savās shēmās un savos tīklos. Nav noslēpums, ka mūsu novada domē katrs deputāts sev līdzi atved draugus un radus, atrodot viņiem darbus domes iestādē vai struktūrās. Bieži vien ir situācijas, kad šo darbinieku kvalifikācija un pieredze pat neatbilst amata prasībām. Tas rada negatīvas sekas gan pašvaldības darbā, gan iedzīvotāju ikdienā.

 

Gatis: Tā ir tāda politiskā prakse. Tiklīdz viens deputāts ir iekšā, visa dzimta priecājas, jo vismaz piecpadsmit cilvēkiem būs darba vietas. Tieši tāpēc izvēlējos “Gods kalpot mūsu Latvijai” - tā ir tīra, jauna partija. Negribu kandidēt kopā ar vecajiem bukiem, kuri politikā sasmērējušies. Mūsu nodaļā visi ir jauni cilvēki, nav nekādu pelēko kardinālu, no kuriem nāktu finansējums. Mēs paši finansējam savas aktivitātes un paši arī rīkojamies. Tāpat svarīgi, ka komandā ir cilvēki, kas savu profesionālo jomu un dzīvi ir sakārtojuši - profesionāļi no dažādām jomām.

 

Kādām tieši jomām?

 

Agnese: Pārstāvam ļoti dažādas nozares - ir inženieri, uzņēmēji, juristi, pedagogi, vadītāji un mākslas jomas pārstāvji. Man pašai ir maģistra grāds jurisprudencē tieši publiskās pārvaldības jomā, pašlaik plānoju iegūt doktora grādu. Uzņēmēji, kuri ir mūsu komandā, praktiski un veiksmīgi strādā savās nozarēs. Viņi var ļoti daudz dot pašvaldības pārvaldībā, jo ir ar vērā ņemamu pieredzi praktiskā darbā, izprot, kā darbojas likumi, un zina, ko ir nepieciešams uzlabot.

 

Gatis: Es esmu uzņēmējs. Veiksmīgi darbojos ceļu būvē - strādāju visā Latvijā ar pašvaldību un valsts iepirkumiem. Tāpēc uzskatu, ka varu izmantot savu profesionālo pieredzi, lai veicinātu kvalitatīvu iepirkumu organizēšanu Ķekavas novadā. Tāpat esmu saskāries ar privātpersonas maksātnespējas procesu. Diemžēl uzticējos draugiem, galvojot viņu kredītsaistības. Šī uzticēšanās man sniedza sāpīgu, bet neizmērojamu pieredzi turpmākajā uzņēmējdarbībā.

 

Pēc procesa esmu sapratis, ka, uzticoties cilvēkiem un uzņemoties kādas saistības, vienmēr ļoti rūpīgi jāizvērtē visi riski – to nedrīkst darīt, balstoties uz emocijām. Pašlaik tieši to dara mūsu novada dome, nepārtraukti aizņemoties naudu Valsts kasē. Kādam šī nauda būs jāatdod. Mūsu novads nav mācījies no savām kļūdām, kad salīdzinoši nesen bija nonācis bankrota priekšā, un joprojām turpina nepārdomātas attīstības stratēģiju.

Gatis Līcis

Attēlā: Gatis Līcis

 

Atgriežoties pie dzimtas atbalstīšanas - jūsu vīrs, Agnese, ir “Gods kalpot Rīgai” (GKR) sastāvā. Kāda tad ir šo divu partiju saistība? Vai to jums arī pārmet?

 

Agnese: Jā, mans vīrs Jānis Geduševs jau sen darbojas partijā “Gods kalpot Rīgai”. Tā ir viņa personīgā izvēle, kuru es cienu un atbalstu. Es esmu citas partijas  - “Gods kalpot mūsu Latvijai” - dibinātāja, valdes locekle un Ķekavas nodaļas vadītāja. Šīs partijas ir divas atšķirīgas lietas - “Gods kalpot Rīgai” ir reģionāla partija Rīgā, “Gods kalpot mūsu Latvijai” ir partija visā Latvijā. Katrai partijai ir savi mērķi, un mēs darbojamies pilnīgi neatkarīgi.

 

Mēs sākām strādāt kā biedrība “Gods kalpot Latvijai”. Pēc tam pārreģistrējāmies no biedrības par partiju, taču iepriekšējo nosaukumu neļāva lietot. Šie šķēršļi tiek likti tādēļ, ka vadošās partijas redz: komanda ir stipra un var patraucēt esošajai sistēmai. “Gods kalpot mūsu Latvijai” kandidē vairāk nekā 14 pašvaldībās - novados un pilsētās visā Latvijā.

 

Jā, mūsu oponenti cenšas pārmest, ka esam partijas “Saskaņas centrs” satelītorganizācija. Pieļauju, ka tas galvenokārt cēlies no partijas “Gods kalpot Rīgai” sadarbības ar “Saskaņas centru” Rīgas domes darbā. Mēs esam cita partija un kandidējam citā apgabalā.

 

Turklāt pirms katrām vēlēšanām iespējams redzēt, ka iedzīvotājus visvieglāk sašķelt, izmantojot nacionālos un ticības jautājumus. Pieļauju, ka arī šoreiz taktika izmantota, lai iedzīvotājos radītu šaubas par mūsu nacionālo nostāju vai neatkarību no esošajiem spēkiem. Jauno partiju nomelnošana ir pie varas esošo politiķu taktika, lai turpinātu izzagt Latviju.

 

Kādi vēl šķēršļi jūtami no pašreizējās varas, uzsākot kandidēt? Ar ko jārēķinās cilvēkam, kas vēlas iet politikā?

 

Agnese: Teikšu godīgi - agrāk es pati biju tas cilvēks, kas neiet uz vēlēšanām. Bet tagad esmu sapratusi, ka domes visatļautību iespējams iegrožot, tikai pašiem rīkojoties. Taču šāda darbība vienmēr izraisa pretdarbību. Novadā ir atsevišķi aktīvisti, kas cenšas veidot kampaņas pret mums, bet jāsaka, ka pašlaik veiktās darbības ir diezgan vājas un neprofesionālas - mazliet iedziļinoties, jebkurš vēlētājs sapratīs, ka šajās kampaņās darbojas pāris cilvēki, kuriem ir finansiāla interese noturēt esošo sistēmu. Par niansēm minēju jau iepriekš.

 

Protams, saprotam - tuvojoties vēlēšanu laikam, kampaņas pastiprināsies. Mēs esam stipra, neatkarīga komanda, un šīs kampaņas nozīmē, ka esošā vara jūtas apdraudēta. Taču esam gatavi izglītot vēlētājus. Mēs izdodam informatīvo biļetenu “Ķekavietis”.

“Ķekavietim” ir arī Facebook lapa, kur iedzīvotājiem ir iespēja ar mums komunicēt tiešā veidā. Visiem tiek operatīvi atbildēts.

 

Gatis: Jā, mans telefons ir gan informatīvajā biļetenā “Ķekavietis”, gan Facebook lapā. Pastāvīgi saņemam informāciju no iedzīvotājiem, viņu iniciatīvas, ko risināt un īstenot novadā. Esam atvērti sarunām, jo mums nav, ko slēpt. Jebkurš man droši var zvanīt un jautāt – es atbildēšu! Prieks, ka daudzi tā arī dara.

 

Agnese: Mums ir arī sava mājas lapa “Ķekavā runā”, kurā arī ir iespēja iegūt informāciju par aktuālo novadā un ar mums sazināties. Jāsaka, ka iedzīvotāji mums aktīvi ziņo - katram ir savs konkrēts, sasāpējis jautājums. Cilvēki ir gatavi pārmaiņām, viņiem interesē, kas gaidāms un kā iesaistīties.

 

Kā jums palīdz jūsu atklātā komunikācija ar iedzīvotājiem? Vai apkopotās idejas plānojat īstenot dzīvē?

 

Agnese: Apkopojot iedzīvotāju paustos viedokļus un tos rūpīgi izsverot, mūsu komandas locekļi kopīgiem spēkiem ir veidojuši partijas programmu. Tās pamatā ir arī dažādu socioloģisko aptauju datu analīze.

 

Darāmo darbu sarakstā nav neviena utopiska, neizpildāma solījuma -  katrs punkts ir pamatots ar izsvērtām profesionāļu diskusijām un konkrētiem aprēķiniem. Mēs apzināmies, ka nevar solīt neiespējamus labumus, jo aiz katra solījuma stāv finanses.

Tā kā esam rīcības cilvēki, tad daudzus savas programmas punktus pildām jau tagad, vācot parakstus par dažādām iedzīvotājiem nozīmīgām iniciatīvām gan Eiropas un visas Latvijas, gan novada līmenī.

 

Kādas ir galvenās iniciatīvas, kurās iesaistāt iedzīvotājus?

 

Agnese: Pirms kāda laika vācām parakstus, lai atbalstītu ģimenes vērtību saglabāšanu Latvijā. Tagad īstenojam divas jaunas akcijas - pirmkārt, novadā nepieciešamas brīvpusdienas visiem skolēniem no pirmās līdz devītajai klasei. Otra iniciatīva ir par to, lai piešķirtu 50% nekustamā īpašuma atlaidi iedzīvotājiem, kuri ir deklarējuši dzīvesvietu savā īpašumā Ķekavas novadā. Par šīm iniciatīvām jau ir iespējams parakstīties internetā portālā www.balsojam.lv, un no 1. aprīļa esam arī uzsākuši rīkot parakstu vākšanas akcijas visā Ķekavas novadā.

 

Gatis: Kā jau minēja Agnese, visas iniciatīvas attīstītas, ņemot vērā iedzīvotāju viedokli un vajadzības. Arī vēlēšanās kandidējam tādēļ, lai ienestu domē jaunas idejas un vēsmas. Tieši to 3. jūnijā, kad notiks pašvaldību vēlēšanas, piedāvāsim iedzīvotājiem - iespēju jaunai domāšanai un vadības pieejai. Ir laiks pārmaiņām Ķekavas novadā.

 


Dalīties


Citi JaunumiLasīt visus

    Atvainojamies, pašlaik ziņu sadaļa nedarbojās!!!
PIEVIENOJIES