Partija Gods kalpot mūsu Latvijai
LV RU
Partija Gods kalpot mūsu Latvijai

2017-04-13

Prasām brīvpusdienas visiem Ķekavas novada skolēniem!


Politiskās partijas Gods kalpot mūsu Latvijai Ķekavas nodaļas biedri kopā ar novada iedzīvotājiem kolektīvi aicinās Ķekavas novada domes vadību nodrošināt brīvpusdienas visiem Ķekavas novada skolēniem līdz 9. klasei.

 

Pašlaik Latvijā valsts apmaksā pusdienas visiem skolēniem, kas mācās 1.- 4. klasē. Savukārt katra pašvaldība lemj par to, vai un cik lielā mērā apmaksāt brīvpusdienas pārējiem skolēniem. Pašvaldību pieeja brīvpusdienu apmaksā ir ļoti atšķirīga – ir pašvaldības, kas atbalsta tikai daudzbērnu un trūcīgas ģimenes, ir pašvaldības, kas pusdienas apmaksā pašvaldībā deklarētiem bērniem, un ir pašvaldības, kas atrod naudu, lai samaksātu par visu skolēnu pusdienām.

Kā ir citur?

No 2016. gada 1. septembra vairākās pašvaldībās būtiski palielinājies brīvpusdienu saņēmēju skaits. Lūk, daži konkrēti piemēri. Piemēram, Rīgas pilsētas pašvaldības skolās visiem 1. līdz 9. klašu skolēniem pusdienas apmaksā pašvaldība. Tāpat Rīgā apmaksātas brīvpusdienas saņem arī 10.-12. klašu skolēni, kuru ģimenes atzītas kā trūcīgas un maznodrošinātas. Saldus novads visiem 5.-9. klašu skolēniem apmaksā vienu eiro par katras dienas pusdienām, un vecāki sedz tikai atlikušo daļu.  Jūrmalā brīvpusdienas saņem visi skolēni līdz 12. klasei, kā arī visi pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi. Savukārt Kuldīgas pašvaldībā brīvpusdienas saņem visi skolēni līdz 12. klasei, un no 2017. gada 1.septembra pašvaldība apmaksā arī pusdienas pirmsskolas izglītības iestāžu sagatavošanas grupu audzēkņiem.

Kā ir Ķekavā?

Ķekavas novadā brīvpusdienas 1. – 4. klasē apmaksā valsts. Lielā, bagātā pašvaldības no sava budžeta apmaksā pusdienas tikai 5. klašu skolniekiem un daudzbērnu ģimeņu bērniem, kas mācās 6.- 9.klasē. Savukārt pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem ēdināšana netiek apmaksāta. Kāpēc citas pašvaldības spēj samaksāt par sava novada skolnieku pusdienām, bet Ķekavas dome to pat īpaši necenšas darīt?

Līdz šim novada domē par šādu ideju ir runājuši, bet neko nav darījuši, lai to īstenotu. To apliecina arī Ķekavas novada Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītājs Aigara Vītola teiktais: “Augustā komitejā skatījām brīvpusdienu piešķiršanas iespēju 6.klasēm, ja valsts, kā bija plānots, apmaksātu brīvpusdienas 5.klašu skolēniem. Tā kā valsts 5.klašu ēdināšanai naudu nepiešķīra, domes lēmums bija no pašvaldības naudas apmaksāt brīvpusdienas 5.klašu skolēniem. Ir diskutēts par brīvpusdienām bērniem no daudzbērnu ģimenēm pirmsskolā. Bet saruna atlikta, līdz valdībā izskatīs manabalss.lv iniciatīvu par ēdināšanu bērnudārzos. Tāpat pārrunāta iespēja nākotnē brīvpusdienas novirzīt uz pirmsskolas posmu, sākotnēji piecgadīgiem, nevis vecāko klašu skolēniem.” Tātad – deputāti mazliet parunā, bet darīt gan neko nedara.  Secinājums –  esošai Ķekavas domes vadībai ģimenes un bērni nav prioritāte. Ir tikai runas un spriedelēšana, gaidot, kad valsts visu izdarīs viņu vietā.

Ko vajadzētu darīt?

Ir rūpīgi jāizvērtē, kam, kā un kāpēc atvēlēt pašvaldības naudu. Pašlaik Ķekavas novadā 6.-9.klasēs ir 595 skolēni. Vienam skolniekam pusdienas gadā izmaksā maksimums 290 eiro. Ķekavas novadam vajadzētu 172 431 eiro, lai apmaksātu pusdienas visiem skolniekiem – tie ir tikai 0.44 % no pašvaldības budžeta izdevumiem. Ja runājam līdzībās: Ķekavas novada pašreizējo deputātu valūtā tas gadā izmaksātu mazāk nekā aplamais pirkums “Pie Mārtiņa”. Ķekavas novadā ir 639 pašvaldības pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi vecuma grupā 5 – 6 gadi. Uzskatu, ka nopietni jādomā arī par to, lai pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem tiktu apmaksāta ēdināšana (vismaz sagatavošanas grupām, kas ir 5 – 6 gadnieki), jo tas sniegtu lielu atbalstu ģimenēm ar bērniem un veicinātu iedzīvotāju labklājību kopumā.

Ko varam darīt mēs?

Politiskās partijas Gods kalpot mūsu Latvijai Ķekavas nodaļas biedri kopā ar novada iedzīvotājiem, kolektīvi aicinās Ķekavas novada domes vadību nodrošināt brīvpusdienas visiem Ķekavas novada skolēniem līdz 9. klasei. Aicinājumu paudīsim ar kolektīvo iesniegumu, kuru katrs iedzīvotājs varēs personīgi parakstīt, apmeklējot parakstu vākšanas telti.

Iniciatīvu no šodienas ikviens var parakstīt arī elektroniski portālā www.balsojam.lv (https://balsojam.lv/lv/par-brivpusdienu-nodrosinasanu).

Pašvaldībai būs jāsadzird mūsu – nodokļu maksātāju – viedoklis.

Parakstu vākšanas telti meklē:

2017. gada 1. aprīlī Baložos, Baložu tirgus laukumā, Purva ielā 2/4, laikā no plkst. 10:30 līdz plkst. 18:00.

2017. gada 17. aprīlī Gaismas ielā 17, Ķekavā, pie Ķekavas kultūras nama, no plkst. 10:00 līdz plkst. 18:30.

2017. gada 29. aprīlī Valdlaučos – Ķekavas novadā.

Jaunākā informācija par parakstu vākšanas akcijām sekos mūsu informatīvajā biļetenā Ķekavietis, kā arī mājas lapā www.kekavaruna.lv un sociālajā tīklā Facebook (Gods kalpot mūsu Latvijai Ķekavas nodaļas, Ķekavietis un Ķekavā runā profilos).

Tiekamies parakstu vākšanas vietās, lai kopīgiem spēkiem panāktu pārmaiņas Ķekavas novadā!

 

Agnese Geduševa

"Gods kalpot mūsu Latvijai" Ķekavas nodaļas vadītāja

 


Dalīties


Citi JaunumiLasīt visus

    Atvainojamies, pašlaik ziņu sadaļa nedarbojās!!!
PIEVIENOJIES